عرق گیری و اسانس گیری

عرق گیری و اسانس گیری 695

عرق گیری و اسانس گیری
ایجاد یک کسب و کار پرسود جهت صادرات

امروزه استقبال مردم از مصرف انواع فراورده های عرقیات و اسانس به عنوان نوشیدنی های طبیعی، عطر و طعم دهنده های غذایی، داروهای طبیعی و نیز استفاده های بهداشتی از یکطرف و تاسیس کارخانه هایی که با استفاده از اطلاعات  سنتی و روشهای جدید صنعتی جهت تولید اسانس ها و عرقیات گیاهی فعالیت می نمایند از طرف دیگر و همچنین استقبال بازارهای جهانی برای خرید انواع محصولات تولیدی این کارخانجات سبب شده تا این محصولات جایگاه ویژه ای در اقتصاد و سبد مصرفی خانوار داشته باشند.

فروشگاه  های عرضه گیاهان دارویی و عطاری ها امروزه به سرعت در حال رشد هستند و با چند میلیون تومان سرمایه اولیه قابل راه اندازی می باشند. اما  قدم بعدی فرآوری گیاهان است؛ عرق گیری و اسانس گیری.

عرقیات یکی از پرمصرف‌ترین شکل‌های استفاده از گیاهان است. امروزه در ایران بیش از ۴۰ نوع گیاه وجود دارد که عرق‌گیری شده و به صورت طبی مورد استفاده قرار می‌گیرند. عرقیات طبی در واقع رایحه، عطر یا اسانس گیاهانی می‌باشند که آن را به آب اضافه می‌نمایند داروهای معطری می‌باشند که رایحهٔ آنها می‌تواند گیرنده‌های عصبی بویایی را تحریک نموده و بر روند ساخته شدن هورمونها حرارت بدن، سوخت و ساز بدن، سطح هورمون‌های استرس و جنسی، سامانه دفاعی بدن، افکار و رفتارهای عاطفی و جسمانی ما اثر بگذارند.. در این فاز بسته به نیاز بازار، شرایط و اقلیم آب و هوایی میتوان گیاه مناسب را انتخاب نمود که با توجه به سلیقه مصرف کننده یکسری از گیاهان مانند  بابونه، نعناع، آلوئه ورا، کاسنی، آویشن، پونه، کرفس و .. و در میان گلها گل محمدی پرطرفدار هستند.

 تولید عرقیات و اسانس :

اسانس به مجموعه ترکیبات روغنی و فرار گیاهان گفته می شود که از بخش های مختلف مثل برگ و گل ، دانه یا ساقه و ریشه گیاه گرفته می شود. اسانس گیری و عرق گیری به فرآیند جداکردن این مواد از گیاه گفته می شود. اسانس گیری روش های مختلفی چون تقطیر با بخار، فشرده کردن، استخراج با حلال و ... دارد که متداول ترین آن همان تقطیر است.

در این روش گیاه در معرض بخار آب قرار می گیرد و در اثر حرارت مواد معطر یا خواص اصلی از آن خارج می شود. سپس به سمت لوله های مبرد (سردکننده) حرکت می کند و از حالت بخار به مایع تبدیل می شود. اگر هدفتان تولید عرقیات باشد لازم نیست خروجی فرآیند را خیلی تغلیظ کنید اما برای تولید اسانس معمولا در چند مرحله مواد اصلی تغلیظ می شوند.

به همین علت مقدار اسانس استخراج شده بسیار محدود است به عنوان مثال برای استخراج اسانس زیره و یا اسانس آویشن حدودا به ازای هر یک کیلوگرم  حدود 25 گرم  اسانس زیره و حدود 33 گرم اسانس آویشن استخراج می شود.

اسانسها طبقه ای از روغن های فراری هستند که جنبه گیاهی دارند و شامل ترکیبات شیمیایی سنگین ، فرار و چرب می باشند. 

 عرق گیری و اسانس گیری:

در ابتدا گیاه بایستی قبل از ورود دستگاه تقطیر مورد بازبینی قرار گیرد. سپس گیاه به نسبت خاص به درون سبد توری دار منتقل و سبد به درون مخزن تقطیر حاوی آب نرم انتقال می یابد. درب سبد بسته شده و شیر بخار مستقیم باز تا دمای آب به نقطه تبخیر برسد.

سپس بخار ورودی قطع وبخار وارد کویل غیرمستقیم شده و به جوشیدن آب می پردازد. بخارات ایجاد شده در سیستم موجب جدا سازی مواد معطر ( آروما)و هدایت انها بسمت کنداسور دستگاه میگردد. بخارات کندانس شده پس از عبور از کندانسور دوم به آرامی وارد دکانتورشده و دوفاز میگردد.

اسانس اول گیاه که همان اسانس غیر محلول در آب است و بر اثر ماند زمان در سطح آب جمع میگردد، توسط اپراتور جدا و آب معطر نیز بسمت تانک ذخیره موقت متصل به دستگاه منتقل میشود. این سیستم تقطیر که به سیستم تقطیر اول معروف است در ظرفیت هابی بارگیری 300، 500 و 1000 کیلو گیاه قابل عرضه است.

آب معطر خروجی این سیستم که حاوی اسانس محلول در آب است به منظور جداسازی اسانس آن به سیستم تقطیر دوم که به سیستم تقطیر برج بلند معروف است منتقل میگردد. در این سیستم مایع معطر تا حد نقطه جوش مواد آرومایی گرم شده که موجب تبخیر آرومای آب میگردد. آرومای تبخیر شده از درون یک برج تقطیر بلند حاوی سینی های مشبک عبور و پس از پالایش وارد یک کندانسور غیر مستقیم جهت تقطیر میگردد.

سپس مایع کندانس شده وارد کندانسور کویلی دوم گردیده و بمنظور استحصال اسانس وارد دکانتور میشود. در این فرایند مقداری آب هم بناچار تبخیر شده و وارد دکانتور میگردد که مجددا به مخزن حرارتی سیستم برگشت میشود. خروجی این سیستم یک اسانس محلول در آب است که در صورت ترکیب با اسانس سیستم تقطیر اول تشکیل دهنده اسانس تام گیاه است.

سرمایه و هزینه های لازم : 

راه اندازی خطوط تولید غذایی معمولا هزینه های بالایی را ایجاد می کند اما  جهت راه اندازی پروسه عرق گیری و اسانس گیری  می توانید در ابعاد مختلف خانگی، کارگاهی و یا صنعتی به راحتی تجهیزات مورد نیاز را تهیه کنید. برای یک کارآفرینی خانگی  شما با کمتر از 10 میلیون تومان هم می توانید کسب و کار خود را شروع کنید. در حالت کارگاهی تجهیزات لازم (بویلر و تقطیر، پرکن، کمپرسور و...) با کمتر از 100 میلیون تومان قابل خریداری است.  راه اندازی خط تولید صنعتی بسته به مقیاس و ظرفیت تولید هزینه های میلیاردی می طلبد.


تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به تامین آنلاین می باشد و استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع بلامانع است.

عضویت در تلگرام