دستگاه بسته بندی فرم فیل سیل عمودی

دستگاه بسته بندی فرم فیل سیل عمودی 156

دستگاه فرم فیل سیل ( ماشین پرکن و دوخت عمودی )

معرفی دستگاه بسته بندی فرم فیل سیل

دستگاه عمودی پرکن و بسته بندی ثقلی ، نوعی سیستم بسته بندی اتوماتیک خط تولید محصول، که معمولا در صنعت بسته بندی مواد غذایی و طیف گسترده ای از سایر محصولات استفاده می شود.

والتر زوویر، مخترع این تکنولوژی، ایده خود را برای دستگاه VFFS در سال 1936 درحالیکه با شرکت آب نبات هنری هید مشغول به کار بود ثبت کرد.

در این دستگاه از رول لفاف و مواد بسته بندی نرم استفاده میشود به این صورت که ابتدا حجم مورد نظر توسط سیستم توزین اندازه گیری شده، سپس هربسته به میزان تنظیم شده پر میشود و بسته نهایی از  سه جهت دوخته میشود.(دو دوخت عرضی و یک دوخت طولی). این دستگاه برای بسته بندی مواد جامد، گرانولی و مایع قابل استفاده می باشد.


مشخصات فنی دستگاه بسته بندی فرم فیل سیل عمودی:

 روش بسته بندی این دستگاه  به صورت متوالی و یا ممتد می باشد واز لفافهای پلیمری، فویلهای آلومینیمی، انواع کاغذ و فیلمهای پلاستکی برای بسته بندی مواد مختلف استفاده میشود. همچنین از دستگاه های پرینت، لیبل زن و برچسب زن در ورودی و خروجی  VFFS استفاده می شود.  در این بسته بندی نوع لفاف و مواد بسته بندی، تکنولوژی دوخت را مشخص می کند و براساس مواد مختلف عمق و سطح دوخت تغییر می کند. با اینهمه لفاف های پلاستیکی رایج ترین ماده مصرفی برای بسته بندی مواد غذایی می باشند. تکنولوژی VFFS  این امکان را میدهد تا قبل و یا بعد از بسته بندی پروسه استریل و یا پاستورازیسیون انجام شود و محتویات ظروف عاری از میکروب و آلودگی شوند.


دستگاه بسته بندی فرم فیل سیل عمودی


سیستم دوخت Single Web

پرکن و بسته بندی عمودی یا مایل 

درVFFS ها معمولا رول فیلم در پشت دستگاه قراردارد که برای بسته بندی به سمت بالای دستگاه هدایت میشود، در مرحله بعد از این رول  یک استوانه به نام تیوپ ساخته می شود که از کنار هم قرار گرفتن لبه های رول اولیه و دوخت حرارتی آنها درست می شود و در ادامه این تیوپ به سمت پرکن کشیده می شود. برای تولید هر بسته نیاز است تا پایین تیوپ توسط یک دوخت عرضی بسته شود.

در این مرحله  لبه های پایین تیوپ روی یکدیگر قرار گرفته، بخشهای زاید آن بریده شده و دوخت مربوطه توسط یک المنت حرارتی انجام می شود. سپس بخش بالای بسته با همین روش دوخته می شود. فاصله دو دوخت پایین و بالای بسته ها همیشه یکسان بوده و با استفاده از یک سیستم اتوماتیک قابل تنظیم و اندازه گیری است. این فرآیند بسته بندی به صورت متوالی و پشت سر هم و به شکل اتوماتیک انجام میشود.

برای حفظ توالی در بخش پرکن و بالا بردن سرعت بسته بندی معمولا ازسیستم توزین چند نازلی به نام Multi-Head استفاده میکنند. در این روش هر نازل متصل به یک دریچه و سیستم وزن کشی مستقل است که هر محصول در کانال های منشعب لرزشی قرار گرفته و بعد از توزین چند مرحله ای به دریچه خروجی هدایت شده و درنهایت به داخل بسته ریخته میشود. دریچه ها به صورت متوالی باز و بسته میشود و مسیر پرکن و بسته بندی را برای ظرفیتهای مختلف تغذیه میکنند.

در طول فرایند بسته بندی نهایی، کیسه ممکن است از هوا، یک دمنده و یا ازیک گازبی اثرمانند نیتروژن پر شود.

هوای اضافی موجود در کیسه (تورم کیسه) به کاهش احتمال خرد شدن محصولات شکننده درون کیسه کمک میکند، مثلا هوای اضافی موجود در بسته های چیبس سیب زمینی به کاهش احتمال خرد شدن دانه های چیبس کمک میکند، از طرفی افزایش گاز بی اثر درون کیسه  نیز باعث  میشود تا اکسیژن از کیسه خارج شود و رشد باکتری های تخریب کننده ی محصول درون کیسه کند شود.

این امر سبب افزایش طول عمر محصول شده و تولیدکنندگانی که زمان ماندگاری محصول آنها به منظور ارسال به شهر و یا کشورهای دیگر از اهمیت بالایی برخوردار است، با استفاده از این روش می توانند کیفیت و ظرفیت سیستم پخش و توزیع خود را افزایش دهند.

در بعضی از بسته بندی ها یک قسمت در بالای دوخت اضافه میشود که یا به همراه یک سوراخ  پانچ شده برای جای آویختن محصول استفاده میشود و یا برای نصب لیبل توضیحات از آن استفاده می شود.

سیستم کاتینگ و برش دستگاه براساس نقاط رنگی بر روی سطح لفاف بسته بندی عمل میکند و ازسنسورهای تشخیص رنگ برای پیدا کردن محل برش و دوخت ابتدا و انتهای بسته استفاده می شود.

این روش برای بسته بندی های افقی HFFS نیز مورد استفاده می باشد.

در حالیکه سیستم های VFFS برای محصولات غذایی مورد توجه عموم هستند، سیستم  HFFS اغلب برای محصولات IVD وتجهیزات پزشکی رایج است.

معمولا ماشین آلات بسته بندی افقی در مقایسه با نمونه عمودی آن فضای بیشتری در کارخانجات اشغال میکنند در عین حال از دقت بالاتری هم در بسته بندی و دوخت محصولات برخوردار هستند .پیشرفت های اخیر تکنولوژی امکان بسته بندی محصولات در وزن و سایزهای کوچکتر را به تولید کننده میدهد، اضافه بر این، دقت بسته بندی ها نیز بسیار بیشتر از نسل قبلی دستگاه ها می باشد.


سیستم دوخت دوگانه Dual Web:

سیستم دوخت دوگانه برای کیسه های دوخت چهار طرفه به کار برده می شود در این روش به جای یک رول از دو رول استفاده می گردد و همانند روش قبلی با استفاده از روش دوخت گرمایشی بخش های انتهایی و طرفین قالب بندی میشود.سایر قسمتها همانند دستگاه Single Web عمل میکند

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به تامین آنلاین می باشد و استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع بلامانع است.

عضویت در تلگرام