انواع فیلتر صنایع غذایی با تاکید بر فیلتراسیون صنایع لبنی

انواع فیلتر صنایع غذایی با تاکید بر فیلتراسیون صنایع لبنی 963

انواع فیلتر صنایع غذایی با تاکید بر فیلتراسیون صنایع لبنی

فیلتراسیون در فرآوری و تولید مواد غذایی و آشامیدنی یکی از مولفه های مهم سلامت و ایمنی مصرف کنندگان است . در تولید مواد غذایی و آشامیدنی غالباً به فیلتراسیون مایعات و گازها با هدف دستیابی به کیفیت بالای محصول و در عین حال کاهش هزینه های تولید نیاز است. هدف از این فیلتراسیون مایعات حذف ذرات ناخواسته از یک مایع برای رسیدن به سطح تمیزی مطلوب، جلوگیری از ورود آلاینده ها به جریان مایع فرآیند یا جذب آلودگی های ناخواسته، بهبود طعم، بو و قوام، بهبود تجربه مصرف کننده، افزایش ماندگاری و جلوگیری از بیماری می باشد.

انتخاب مناسب تجهیزات فیلتراسیون برای حذف ذرات برای دستیابی به نتایج مطلوب حیاتی است. تجهیزات بسیار متنوعی برای فیلتراسیون موجود می باشد، از فیلترهای جریان مستقیم نسبتاً کوچک که فیلترهای "dead-end" نامیده می شوند، تا سیستم های فیلتراسیون با جریان متقاطع Cross-Flow Filter و سایر سیستم های فیلتراسیون برای مدیریت بارهای جامد معلق بالاتر. فیلترها با انواع مختلفی از مواد فیلتراسیون، طرح ها، ویژگی های عملکرد و مکانیزم های جداسازی در دسترس هستند. شرکت دیباج صنعت پاسارگاد انواع فیلتر ها مایعات، گاز و هوا را برای صنایع مختلف از جمله صنایع غذایی ارائه می دهد .

انواع فیلترهای صنعتی مورد استفاده در صنایع غذایی و آشامیدنی

فیلترهای صنعتی بسته به نوع سیال مورد فیلتراسیون (مایع، گاز، هوا)، نوع و درصد ناخالصی و میزان درجه خلوص  مورد نیاز(میکرون ریتینگ) ، شرایط فرآیندی (دما، فشار، خورندگی سیال) و .. انواع مختلفی دارند. از جمله فیلتر های مورد استفاده در صنایع غذایی می توان به بگ فیلتر Bag filter، کارتریج فیلتر، پلیتد فیلتر، سینترد فیلتر، داست کالکتور، فیلتر های اتوماتیک، فیلتر برنولی برای سیستم های خنک کننده، پری فلیترها  Pre-Filter، فیلتر هپاHEPA ، فیلتر اولپا ULPA و ......

در این مقاله شرکت دیباج صنعت پاسارگاد به چند نوع فیلتر مورد استفاده در این صنعت اشاره می نماید. برای خرید این فیلتر ها با متخصصین شرکت دیباج صنعت پاسارگاد در تماس باشید.

فیلتراسیون صنعتی در بخش تولید فراورده های لبنی

یکی از بخش های مهم صنایع غذایی که فیلتراسیون در آن نقش مهمی دارد، کارخانجات تولید لبنیات هستند. فیلتراسیون نه تنها در بخش تولید بلکه در کیفیت هوای بهداشتی کارخانه نیز بسیار مهم می باشد. با استفاده از فیلتر های صنعتی مناسب می توان به کیفیت هوای بهداشتی رسیده و احتمال آلودگی در فرآیند تولید لبنیات را کاهش داد. با استفاده از فیلتر های هوای مناسب و استفاده از هوای فیلتر شده در فرآیند می توان از فرآیند پر ریسک تولید لبنیات محافظت نمود و ماندگاری محصول را افزایش داد. 

فیلتر های هوای قابل ارائه توسط شرکت دیباج صنعت پاسارگاد، به تولید کنندگان مواد غذایی و فراورده های لبنی کمک می کند تا خطر آلودگی را با استفاده از فیلتراسیون کاهش داده و تولید محصول خود را مطابق با استاندارد های سازمان هایی غذایی به انجام برسانند. آلاینده های موجود در هوا از انواع قارچ ها و باکتری ها بر ماندگاری محصولات لبنی مانند شیر و شیرخشک، پنیر، ماست، بستنی و کره تأثیر می گذارد. علاوه بر این در تولید شیرخشک نوزاد نسبت به کیفیت فرآیند حساسیت بیشتری را باید در نظر گرفت.

حذف آلاینده های موجود در هوا به دلیل اندازه آنها - به طور متوسط حدود 0.6 میکرون- کار ساده ای نیست. حتی با وجود تجهیزات فرآیند clean، منافذ یا نواحی باز می توانند باعث شوند هوای آلوده مملو از میکروب با محصولات تماس پیدا کند. بنابراین، هر یک از اجزای مربوط به فرآیند باید با ایمنی مواد غذایی مطابقت داشته باشد و همچنین  مطابق با الزامات فرآیندهای Cleaning باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر با شرکت دیباج صنعت پاسارگاد در تماس باشید.

منابع آلاینده ها در فرآوری لبنیات

باکتری اشریشیا کلی E-coli

انتروباکتر سازاکی Enterobacter sakazakii

PAA  از مواد ضد عفونی کننده ای که در پردازش و بسته بندی اسپتیک استفاده می شود.

انواع باکتریها

ترکیبات آلی فرار (VOC )

مواد تشکیل دهنده محصول (که می تواند باعث آلودگی متقابل شود)

ازن

"ابرهای میکروبی" افراد و پرسنلبا توجه به میزان منابع آلوده کننده در فرآورده های لبنی، جای تعجب نیست که مواد لبنی باید مقررات و الزامات دقیق برای ایمنی تولید مواد غذایی را رعایت کنند. کنترل کیفیت هوا و نرخ تغییر هوا همراه با سطح دما و رطوبت، در اتاق های تمیز و سالن های پر کن، همگی نقش مهمی در کنترل آلودگی دارند.

در صنایع غذایی و مخصوصا در صنایع تولید مواد لبنی، نمی توان سطح کیفی را کاهش داد. سیستم خشک کن بستر سیال، خطوط پرکن اسپتیک، خطوط اسلایسینگ، مچورینگ، خطوط بسته بندی و ... باید به فیلتر هایی با بالاترین کیفیت و کارآمد ترین سطح فیلتراسیون مجهز شوند تا اطمینان حاصل شود که فساد مواد غذایی و شکایات مشتری به طور کامل از بین می رود و لطمه ای به شهرت برند وارد نشود. در صورتی که تجهیزات مورد استفاده برای فیلتراسیون به درستی مورد آزمایش وتأیید قرار نگرفته باشد تا بتواند نیازهای شما را تأیید کند ، ممکن است در طولانی مدت هزینه بیشتری برای شما داشته باشد.

فیلتر هوا، راهکاری تخصصی برای نیاز صنایع غذایی و لبنی

شرکت دیباج صنعت پاسارگاد براس سطوح مختلف ریسک انواع سیستم های فیلتراسیون را ارائه می نماید. پیش فیلتر ها Pre-filter ها، فاین فیلتر، فیلتر هپا HEPA، فیلتر اولپا ULPA ، ترمینال هوزینگ، ایرکلینر، فیلتر های اتاق تمیز  فیلتر های کربن فعال و ... .فیلتر ها بسته به کارایی مدیا آنها و اندازه ضعف ها یا نشتی که در اثر ساخت مورد نهایی ایجاد شده است به دسته های مختلف تقسیم میشوند که بازدهی هرکدام در جدول زیر نشان داده شده است.

معیار های انتخاب فیلتر هوا چیست؟

واحدهای فیلتر هوا باید بر اساس موارد زیر انتخاب شوند:
سطح فیلتراسیون مورد نیاز 
الزامات طبقه بندی فیلتر
مقرون به صرفه بودن
کارایی جمع آوری پایدار
قابلیت ذخیره گرد و غبار در اختلاف فشار کم

 نکات خاصی که باید در هنگام طراحی سیستم فیلتراسیون هوا به خاطر بسپاریم:

جریان هوا باید تا حد ممکن در سطح فیلتر یکنواخت باشد.
قبل از فیلترهای اصلی و با کارایی بالا باید از پیش فیلترها Pre-filter استفاده شود تا عمر مفید بیشتری داشته باشد.
برای تعیین افت فشار در سراسر سیستم فشار سنج نصب شود.
دسترسی کافی  به فیلترها برای زمان سرویس دهی باید فراهم شود.
از فیلترها نباید بیش از مشخصات تعیین شده برای آنها استفاده شود.
نباید از مقاومت نهایی توصیه شده فراتر رفت.
در مواردی که رطوبت آزاد می تواند تأثیر بگذارد، نباید دستگاه های تمیز کننده هوا الکترواستاتیک نصب شوند.
انتخاب فیلتر بر اساس کمترین هزینه در هیچ نوع طراحی یک گزینه قابل اطمینان نیست، در هنگام طراحی سیستم نیازهای آینده را باید در نظر گرفت و به طور کامل به تولیدکنندگان تجهیزات مورد بحث قرار گیرد.  برای انتخاب فیلتر مورد نظر خود با متخصصین فنی شرکت دیباج صنعت پاسارگاد در تماس باشید.

فرآیند فیلتراسیون شیر

روش های گوناگونی برای فیلتراسیون شیر وجود دارد.هدف مشترک همه روش ها جدا کردن مواد مختلف از یکدیگر است. در صنایع لبنی ، این بدان معنی است که ذرات ناخواسته را از شیر جدا کنید. چهار فرآیند تصفیه غشای  (فیلتراسیون ممبرانی) مختلف وجود دارد که به طور معمول برای فیلتر کردن شیر استفاده می شود. فرایندها عبارتند از:
     • اسمز معکوس - این فرآیند محکم ترین غشای ممکن را در جداسازی مایع فراهم می کند. این بدان معناست که فقط آب می تواند از غشا عبور کند در حالی که تمام مواد دیگر (محلول و معلق) از بین می رود.
     • فیلتراسیون نانو - این فرآیند طیف وسیعی از مواد معدنی مختلف را از مایع جداسازی می کند و باعث می شود فقط مایعات و یون های یک ظرفیتی خاص از غشا عبور کنند.
     • اولترافیلتراسیون - این فرآیند شیر بدون چربی (که به آن خوراک نیز گفته می شود) را به دو جریان مختلف جدا می کند که باعث می شود آب ، نمک ها ، لاکتوز و اسیدها از غشا در هر دو جهت عبور کنند در حالی که پروتئین ها و چربی را حفظ می کنند و آنها را تغلیض می کنند.
     • میکروفیلتراسیون - در این فرآیند از بازترین نوع غشا استفاده می شود. این ماده برای از بین بردن هاگ ، باکتری و تکه های چربی از مایع و همچنین برای تقسیم شیر بدون چربی استفاده می شود.
فیلتراسیون شیری که در مزرعه انجام می شود نیز ممکن است از فیلتر مکانیکی برای از بین بردن ذرات جامد شیر خام استفاده کند. این ذرات جامد ممکن است شامل کود ، خاک ، کاه ، مو ، حشرات و لخته ها باشد و قبل از رسیدن شیر به مخزن شیر عمده فیلتر می شوند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه خرید انواع فیلتر مایعات، فیلتر گازها، فیلتر هوا، فیلتر اتاق تمیز، فیلتر صنایع غذایی، فیلتر صنایع لبنی، فیلتر بیمارستانی، فیلتر برنولی خود تمیز شونده، فیلتر صنعتی، فیلتر نیروگاهی، فیلتر صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، فیلتر های اتوماتیک، فیلتر های مغناطیسی،فیلتر مغناطیسی صنایع غذایی، انواع استرینر، انواع هوزینگ، انواع مدیای فیلتراسیون با متخصصین فنی شرکت دیباج صنعت پاسارگاد با شماره تلفن های 86086951-021 و 09127386373  در تماس باشید و یا از وب سایت این شرکت به آدرس https://dibajsanat.com/ بازدید فرمایید..
شرکت دیباج صنعت پاسارگاد علاوه بر ارائه انواع فیلتر های صنایع غذایی، برای جداسازی آلاینده های فیزیکی، انواع متال دتکتور صنایع غذایی و دستگاه اشعه ایکس و مگنت صنایع غذایی نیز ارائه می دهد.
لینک مقاله اصلی: 
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به تامین آنلاین می باشد و استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع بلامانع است.

عضویت در تلگرام