انواع خشک کن ها و روش های خشک کردن

انواع خشک کن ها و روش های خشک کردن 405

خشک کردن یکی از روش های نگهداری مواد غذایی میباشد که به دو شکل صورت میپذیرد:

- خشک کردن طبیعی که با استفاده از عوامل موجود در طبیعت، مانند انرژی خورشیدی انجام می شود.
- خشک کردن مصنوعی که جهت خشک کردن می توان از دستگاه های خشک کن برای کاهش فعالیت آبی موجود در مواد غذایی و افزایش ماندگاری آن استفاده کرد.


انواع دستگاه خشک کن میوه و سبزی صنعتی

1-خشک کن های صنعتی به روش انجماد ) تصعیدی)

محصولات غذایی را که نسبت به حرارت حساس می باشد اغلب از طریق تصعید رطوبت خشک می کنند. در خشک کردن تصعیدی، ابتدا محصول مورد نظر منجمد می شود، سپس حلال (که معمولاً آب می باشد) منجمد شده و از طریق تصعید تحت خلاء از ماده غذایی خارج می شود. از این  روش خشک کردن تصعیدی برای افزایش ماندگاری و آسان کردن حمل و نقل آنها استفاده می شود.  

هزینه طراحی و ساخت و اجرا و نگهداری و استفاده از این دستگاه ها بسیار بالاست و با توجه به سرعت بسیار پایین تولید به این روش، قیمت تمام شده محصولات نهایی بسیار بالاست. خشک کن های صنعتی به روش انجماد


خشک کن های تصعیدی سینی دار: معمول ترین نوع خشک کن تصعیدی که اکنون در صنعت استفاده می شود خشک کن تصعیدی سینی دار است. کندانسور، مانند گرم کننده های سینی ها در همان اتاقک قرار داده می شود و یا اینکه در اتاقک جداگانه ای که از طریق یک لوله با قطر بزرگ به اتاقک اصلی پیوسته است، سوار می شود. محصول بر روی سینی های داخل اتاقک خشک کن گسترده می شود.

خشک کن تصعیدی تونلی: این فرایند شامل سینی هایی است که از یک طرف به داخل خشک کن وارد، و از طرف دیگر بیرون می رود. کندانسور، آن توسط یک سیستم سرد کننده ی جذبی آمونیاکی سرد می شود. کنترل بارگیری در این نوع خشک کن تصعیدی با سهولت بیشتری انجام می شود و چنانچه ظرفیت بالا رود می توان دبی جربان را بالا برد.


2-خشک کن های خورشیدی میوه و سبزی

یکی از بهترین و مقرون به صرفه‌ترین روش‌ها برای خشک کردن مواد غذایی استفاده ازانرژی پاک و تجدید پذیر خورشیدی  است. خشک‌کن‌های خورشیدی به طور کلی دو نوع می‌باشند. اکتیو و پسیو

خشک کن های خورشیدی پسیو:خشک کن های خورشیدی پسیو


خشک کن های خورشیدی اکتیو:خشک کن های خورشیدی اکتیو3-خشک کن های صنعتی به روش هوای داغ:

یکی از پرکاربرد ترین ها و بهترین روش های تولید میوه و سبزی جات خشک، استفاده از دستگاه هایی است که با روش هوای داغ کار می کنند.

در خشک کن های میوه هوای داغ یک منبع تولید گرما وجود دارد که با تولید گرمای کنترل شده عامل اصلی خروج رطوبت از میوه و سبزی را فراهم می کند. سیستم گردش هوای دستگاه پیچیده ترین قسمت این دستگاه ها است که با وجود تولید گرما در یک نقطه از دستگاه باید این گرما را بصورت کاملا یکدست و یکنواخت بصورت طولی و عرضی و عمودی منتقل کرده و سپس دوباره به قسمت کوره بازگرداند. این خشک کن ها در دو نوع خشک کن های کابینتی و خشک کن های تونلی وجود دارند.

خشک کن های کابینتی یا کابینی:

یکی از کاربردی ترین انواع خشک کن ها برای خشک کردن انواع چیپس میوه و سبزی، خشکن کن های کابینی یا کابینتی هستند. این حشکن کن ها به علت قیمت مناسب، کاربری آسان، فضایی که اشغال میکند عموما برای مصارف صنعتی، کارگاهی و خانگی پرطرفدار هستند.

امروزه باتوجه به رشد بحث کارآفرینی و تمایل خانواده ها به اشتغال زایی، خشک کردن میوه با توجه به میزان کارایی این محضول قابل توجه قرار کرفته و در همین راستا در مقیاس خانگی خشک کن های تک کابین مینی مورد توجه بسیاری قرار گرفته است.

خشک کن های صنعتی به سه دسته تک کابین و دو کابین و سه کابین تفسیم می شوند و که بسته به حجم تولید میتوان گزینه مناسب را انتخاب نمود. در خشک کن های کابینتی با  هوای گرم غیر مستفیم فرآیند خشک کردن انجام می شود و دما و رطوبت به راحتی قابل کنترل است.

خشک کن های کابینتی


خشک کن های تونلی (کانتینیوس) :

 دستگاه خشکن تونلی به صورت نواری و کانتینیوس یا کانتینیوز می باشد. خشک کن کانتینیوس شامل طبقاتی است که به صورت ریلی در دستگاه قرار میگیرد.

 این خشک کن صنعتی نسبت به خشک کن های دیگر دارای قیمت پایین تری می باشد و هزینه نگهداری و تعمیرات این خشک کن ارزان تر است و برای انواع میوه، سبزی و صیفی جات مناسب است.

سوخت دستگاه خشک کن تونلی براساس سفارش مشتری گاز، برق یا گازوئیل قابل تغییر می باشد.

این دستگاه خشک کن تونلی عموما برای مصارف صنعتی بالای 600 کیلو گرم میوه در ساعت معمولا استفاده می شود.


خشک کن های تونلی (کانتینیوس)


برای مشاهده و دریافت قیمت انواع ماشین آلات خشک کن اینجا را کلیک کنید 

مطالب مرتبط

 شرکت سیدل، یک شگفتی در صنعت بسته بندی نوشیدنی

شرکت سیدل، یک شگفتی در صنعت بسته بندی نوشیدنی

شرکت سیدل 35 سال قبل نخستین خط بسته بندی نوشیدنی ر..

مطالعه بیشتر
 پالایشگاه شیر در ایران احداث می‌شود

پالایشگاه شیر در ایران احداث می‌شود

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم،  ر..

مطالعه بیشتر
RFID های خوراکی برای بهینه سازی بسته بندی مواد غذایی

RFID های خوراکی برای بهینه سازی بسته بندی مواد غذایی

دانشمندان دانشگاه رایس Rice University در تلاش برا..

مطالعه بیشتر
تماس با ما
کد امنیتی

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به تامین آنلاین می باشد و استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع بلامانع است.