استارت آپ صنایع غذایی مانچری

استارت آپ صنایع غذایی مانچری 303

استارت آپ صنایع غذایی مانچری - Munchery


استارت آپ صنایع غذایی مانچرى در ٢١ ژانويه ٢٠١٩ بسته شد.
"ممنون از اينكه ما را به سفره هاى خود راه داده اید. امروز با قلبى دردمند اعلام مى داريم كه مانچرى تعطيل شده و حكم بلافاصله اجرايى است. كسانيكه سفارشى داشته اند ..."
مانچرى استارت آپ موفقى بود كه در سال ٢٠١٠ توسط ترى ترن و كانرد چو تاسيس شد. تخصص مانچرى تهيه غذاهاى متنوع رستورانى توسط سرآشپزهاى خلاق و رساندن آن به مشتريان بود. غذا بصورت سرد و به همراه دستورالعمل گرم ساختن مجدد ارسال مى شد.
مانچرى به سرعت محبوب دهها مشترى مشكل پسند شد كه سهولت، كيفيت و تنوع بالاى غذاها را بسيار مى پسنديدند.
آنها توانستند مجموعا ١٢٥ ميليون دلار سرمايه جذب كنند و تعداد كارمندان خود را به ١٠١-٢٥٠ نفر برسانند.
ارزش كمپانى ٣٠٠ ميليون دلار برآورد شده است ( به نقل از techcrunch.com)
چه بر سر مانچرى آمد؟


سوالى كه شايد ذهن بسيارى از ما را درگير كند اين است كه بر سر آن همه موفقيت چه آمد؟ چرا با وجود سرمايه گذارى هاى بالا مانچرى نتوانست در بازار رقابت باقى بماند؟
بازار تهيه و ارسال غذا يكى از بازارهاى شديدا رقابتى در امريكاى شمالى است. استارت آپ هاى فراوانى در اين زمينه فعالند و  يكى از مهمترين دلايل شكست مانچرى عدم توانايى آن در رقابت با بزرگانى چون بلوايپرن ، و حتى اوبر ايت بود كه اولى حس خوب پختن غذاى خانگى به مشترى مى دهد و دومى انتخاب از ميان انواع غذاها و رستورانها را مهيا مى كند. اين دو رقابت را براى مانچرى مشكل مى كرد.
رشد سريع جغرافيايى و فعاليت چندزمينه اى مانچرى با تكيه بر سرمايه گذارى هايى كه به دست آورده بود چندان نگران كننده به نظر نمى رسيد. اما همين مسئله در نهايت يكى از دلايل شكست مانچرى شد. به نظر مى رسد تلاش براى ورود به وال استريت و بالابردن نقدينگى ، برنامه ريزى استراتژيك و اهداف بلندمدت را تحت الشعاع قرار داد و يا به عبارت ديگر ناديده گرفت.
مسئله مهم ديگر ميزان  بسيار بالاى دورريز بود. اينكه غذا از قبل تهيه و آماده دليورى است به اين معناست كه اگر ميزان غذاى آماده شده بيشتر از تعداد سفارش باشد مقدار باقيمانده دور ريخته مى شود. اين اتفاقى بسيار رايج دراينگونه بيزنس هاست.
مسئله بعدى كه به شدت به مانچرى صدمه زد تنوع بسيار بالاى غذاها بود كه كنترل عملكرد را به كابوسى تمام نشدنى تبديل كرده بود. اكثر آشپزخانه هايى كه  هم پخت و هم ارسال دارند مانند دومينوز منوى كوچكى دارند كه سرعت و كنترل عملكرد را بالا مى برد.
 درنهايت مانچرى به دلايل فوق روند نزولى را در پيش گرفت . در سال ٢٠١٨ ، ٣٠٪ از كاركنانش را تعديل كرد و در ژانويه ٢٠١٩ كلا تعطيل شد.

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به تامین آنلاین می باشد و استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع بلامانع است.

عضویت در تلگرام