استارت آپ صنايع غذايى كوپيا

استارت آپ صنايع غذايى كوپيا 718

معرفی استارت آپ صنايع غذايى كوپيا (Copia)


يكى از غم انگيزترين صحنه هايى كه تا به حال ديده ام، چند سال پيش در خيابان نيلوفر تهران بود. از فروشگاهى بيرون آمدم و دختر جوانى را ديدم كه از سطل آشغال پاكت نيم پر شير درآورد و تكه كيكى را هم كنار سطل روى زمين افتاده بود را برداشت وبا ولع مشغول خوردن شد. صحنه اينقدر تاثربرانگيز بود كه ناخودآگاه همه موجودى نقدى ام را به او بخشيدم و خواهش كردم حتما يك وعده غذا بخورد. دختر اگرچه مشخصا اعتياد داشت و بى خانمان بود اما مگر فرقى هم در اصل ماجرا داشت.


شايد اين تصوير امروز خيلى براى ما عادى شده باشد. از سوى ديگر، اگر فقط يك لحظه فكر كنيم احتمالا همه ما صحنه خالى شدن غذا و مواد خوراكى در سطل آشغال منزلمان را به ياد مى آوريم.
طبق آمار فائو، ١/٣ غذاى توليد شده در جهان به نحوى از انحا از بين مى رود. قطعا هزينه چنين اتلافى فقط مالى نيست، يكى از هزينه هاى چنين اتلافى هزاران انسان گرسنه در جهان است كه آرزوى هر روزشان يك وعده غذاى قابل خوردن است. خوشبختانه استارت آپ هاى صنايع غذايى بسيارى در تلاشند كه ميزان اين اتلاف را در كل چرخه توليد تا بشقاب غذاى افراد به حداقل برسانند. استارت آپ هاى صنايع غذايى مختلفى در اين زمينه فعالند من جمله اسپيلر الرت و لين پت. اما يكى از جالب ترين روشها توسط استارت آپ صنايع غذايى كوپيا ارائه شده است. كوپيا در سال ٢٠١٦ توسط كوپل احمد تاسيس شده است. اين استارت آپ صنايع غذايى جوان نرم افزارى طراحى كرده كه نه تنها قادراست رونداتلاف مواد غذايى را دنبال كند و به مشترى اطلاع دهد بلكه با توجه به سابقه مصرف و در صورت تمايل مشترى ليست سازمانهاى عموما عام المنفعه و خيريه را در اختيار مشترى قرار مى دهد تا مواد غذايى كه احتمالا به زودى فاسد و از بين مى رود در اختيار كسانى قرار گيرد كه آن را مصرف مى كنند. بدين ترتيب، سازمانها پس از اطلاع، براى جمع آورى مواد غذايى از منزل  يا محل كار و تجارت فرد (رستورانها، كافه و بيرون بر ها هم مى توانند مشترى اين استارت آپ صنايع غذايى باشند) راهى مى شوند. اين مواد خوراكى بصورت خام يا غذا در اختيار مراكز نگهدارى كودكان بى سرپرست، بى خانمانها و ديگر نيازمندان قرار مى گيرد.
به نظر مى رسد روند طراحى و توليد چنين نرم افزارهايى توسط استارت آپ هاى صنايع غذايى رو به پيشرفت باشد و احتمالا در آينده ميزان به هدر رفتن مواد غذايى با اين شيوه كاهش چشمگيرى خواهد داشت.
استارت آپ صنايع غذايى كوپيا تا كنون بالغ بر ٢ ميليون كيلو غذا را از هدر رفتن نجات داده و ١.٣ ميليون دلار به سازمانهايى كه با آنها كار مى كند مفع رسانده است.

سرمايه گذاري ها
سال ٢٠١٤: ٢٠ هزار دلار، سيد
سال ٢٠١٦: ١٢٠ هزار دلار
البته دو سرمايه گذارى ديگر نيز داشته كه ميزان آن ذكر نشده است.

اطلاعات استارت آپ صنايع غذايى كوپيا
نوع: خصوصى
محصول: تكنولوژى مواد غذايى
سال تاسيس:٢٠١٦
تعداد كارمند: ١١-٥٠ نفر
وب سايت: https://www.gocopia.com/

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به تامین آنلاین می باشد و استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع بلامانع است.

عضویت در تلگرام